Jak czyścić zabawki interaktywne

Jak czyścić zabawki interaktywne?

Utrzymywanie czystości wokół małego dziecka to jeden z obowiązków każdego odpowiedzialnego rodzica. I nie chodzi tu tylko o wyparzanie smoczków, czy ścieranie kurzów w pokoju dziecięcym. Regularne czyszczenie powinno obejmować również zabawki maluszka. Nie należy oczywiście popadać w paranoję i myć zabawek codziennie. Po prostu, trzeba mieć oczy otwarte, jeśli jakaś rzecz się zabrudzi lub bawiło się nią kilkoro dzieci, to – rodzice – nie zostawiajcie jej tak!

Zadbajcie również o częste odświeżanie zabawek Waszych pociech wtedy, gdy mieszka z Wami zwierzak lub w czasie choroby jednego z domowników. Jeśli natomiast nic z tych spraw Was nie dotyczy, to pamiętajcie o zwykłej systematyczności i szorujcie ulubieńców Waszego dziecka – na przykład – co 3 tygodnie.

Czyszczenie zabawek interaktywnych

Zabawki interaktywne to wszelkiego rodzaju mówiące pluszaki, edukujące maty, dziecięce instrumenty oraz cała masa przedmiotów, które zawierają błyszczące, świecące, czy migające elementy. Działają na baterie, wobec czego utrzymanie ich w czystości jest utrudnione – nie można bezceremonialnie potraktować ich wodą. Są co prawda tacy, którzy decydują się na wrzucenie ukochanej zabawki dziecka do pralki, a cały proces kończy się sukcesem: pluszowy miś nadal wydaje z siebie dźwięki, jednak nie jest to najbezpieczniejsza z metod.

Sposób na pluszaki

W ulubionych przytulankach naszych dzieci gustują również roztocza i bakterie. Świetną metodą na odświeżenie ukochanego misia jest włożenie go do zamrażarki – należy zapakować go w foliową torebkę i zostawić tam na 24 godziny. Po wyjęciu zabawki możemy mieć pewność, że nie zamieszkują jej żadni nieproszeni goście. Następnie otwierają się przed nami dwie opcje:

  1. Do woreczka z pluszakiem wrzucamy sodę oczyszczoną lub mąkę ziemniaczaną i energicznie potrząsamy. Zostawiamy na godzinę, po czym dokładnie usuwamy proszek za pomocą odkurzacza lub suszarki do włosów.
  2. Robimy mydliny – mieszamy wodę z proszkiem do prania dla dzieci lub szarym mydłem. Czyścimy zabawkę za pomocą małej szczoteczki, dokładnie wypłukujemy i zostawiamy do wyschnięcia.

Sposób na zabawki plastikowe i gumowe

Plastikowe oraz gumowe przedmioty najlepiej myć za pomocą ścierki, gąbki lub szczoteczki do zębów zamoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Inną opcją na uwolnienie zabawki od brudu jest stworzenie roztworu sody oczyszczonej z wodą w proporcji 1:1. Jeśli chcemy mieć bezwzględną pewność, że pozbyliśmy się wszystkich zarazków i pasożytów, to możemy umyte elementy spryskać środkiem dezynfekującym – nie jest to konieczny krok, ale może uspokoić nasze serca. Pamiętajmy, by po takim odkażeniu jeszcze raz wypłukać zabawki i zostawić do dokładnego wysuszenia.

Sposób na maty edukacyjne

Maty edukacyjne z elektroniką w środku również trzeba czyścić ręcznie. Wykorzystujemy do tego celu mokrą gąbkę z dodatkiem płynu do prania dla dzieci i gładką stroną myjemy całą powierzchnię. Natomiast gdy chcemy pozbyć się roztoczy, warto wykorzystać przedstawiony wyżej sposób i włożyć matę do zamrażarki. Rodzice, mając na uwadze dobro swoich dzieci – doprowadzajcie do używalności ich wszystkie zabawki, nawet te interaktywne.