Jak dezynfekować zabawki dla niemowlaka

Jak dezynfekować zabawki dla niemowlaka?

Gdy na świecie pojawi się maluch, każdy rodzic chce, aby jego pociecha miała wszystko to, co najlepsze. Również oblegana jest przez różnego rodzaju zabawki. Na zabawkach jednak od czasu do czasu mogą osadzać się różnego rodzaju bakterie. Jak sobie z nimi poradzić?

Po co czyścimy zabawki?

Niezależnie od tego, ile mamy lat, to każdemu z nas mogą zagrażać bakterie, które są praktycznie wszędzie i mogą spocząć na każdym przedmiocie, każdej zabawce, sporo jest ich w powietrzu, no i oczywiście najwięcej jest w tym miejscu, gdzie często dotyka je człowiek.

Oczywiście nie możemy uchronić się przed wszystkimi bakteriami. Takie zachowanie można by wręcz uznać za nieco chorobliwe. Nasz organizm jest na tyle rozwinięty, że na wiele rodzajów bakterii się uodpornił i konkretne bakterie i wirusy nie są już w stanie mocno wpłynąć na człowieka.

Nasze pociechy jednak po urodzeniu nawet przez kilka lat zdobywają dopiero swoją odporność, dlatego należy dbać o to, aby szczególnie niemowlaki, nie miały za dużego kontaktu z bakteriami. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie dezynfekcja zabawek dla niemowlaka.

Jak dezynfekować zabawki dla niemowlaka?

Dezynfekowanie nie jest wcale takie trudne i tak naprawdę dezynfekcja zabawki może być bardzo szybka i wykonana praktycznie w każdy miejscu, w którym mamy dostęp do wody. Jednak należy pamiętać, że jeśli zabawka ma jakieś zgięcia, ma taki kształt, że dość opornie się ją czyści, to dobrze byłoby dokładnie dezynfekować, aby mieć pewność, że nigdzie żadne bakterie się nie dostały.

Jednym z najprostszych sposobów na zdezynfekowanie zabawki, jest użycie do tego celu wody. Może to być zwykła woda przygotowana, już chłodna, lecz najlepiej będzie, aby była to gorąca woda, która najlepiej pokona wszystkie bakterie na zabawce. W zależności od tego, co to jest za zabawka, możemy ją w gorącej wodzie zanurzyć, czy też po prostu polewać zimną wodą i jednocześnie myć, na przykład jakąś szczotką.
Może dla niektórych będzie to zaskakujące, czy też wręcz szokujące, jednak jednym ze sposobów na dezynfekcje jest również wkładanie zabawek do zmywarek. Nie trzeba się bać o zabawki szczególnie w przypadku tych gumowych i plastikowych. Wystarczy tylko włożyć zabawki do zmywarki, włączyć szybkie mycie, a cała reszta wykonana zostanie za nas. W zmywarce mimo tego, że zabawki będą czyszczone pod ciśnieniem i wysoką temperaturą warto jednak jeszcze zabawkę dla pewności polać zwykłą wodą, aby zmyć chemikalia, które mogły się do niej dostać.

Producenci produktów czyszczących i dziecięcych jednak również odpowiedzieli na potrzeby matek i wyprodukowali specjalne płyny do dezynfekcji zabawek dla niemowląt, które są dla nich bezpieczne i od których nie ma żadnego zagrożenia zatrucia.

Nie wszystkie jednak zabawki da się wyprać automatycznie. Na przykład w przypadku pluszaków, niektóre z nich można wrzucić do pralki, jednak część mimo wszystko powinno zostać wyczyszczona ręcznie. Wystarczy tylko miska z ciepłą wodą, delikatne mydło i już można zacząć porządne czyszczenie zabawek dla naszego malucha.

W zależności od tego, jak stara jest zabawka i w jakim jest stanie, proces czyszczenie może trochę trwać. Jednak jeśli chodzi o szybkie czyszczenie i sprawną dezynfekcję, to chyba najlepiej sprawdzi się woda, która nie ma możliwości zagrozić dziecku, a ono będzie szybko zadowolone.

Jeśli ktoś jeszcze będzie kiedyś szukał sposobów na dezynfekcję, to niech spróbuje któregoś z wyżej wymienionych sposobów i na pewno będzie dobry. Zastanawianie się jak zdezynfekować zabawki dla niemowlaka jest ważne dla naszego dziecka, aby ono nigdy nie musiało przejść przez żadne groźniejsze choroby, czy też czasem przez zakażenia.