Jak motywować dziecko w przedszkolu? Aspekty rodzicielstwa

Przedszkole jest miejscem, gdzie uczęszczają dzieci od trzeciego roku życia. Niekiedy te pociechy są młodsze – dwa i pół roku. Przedszkolanki oferują pociechom różnego rodzaju zabawy dydaktyczne, które nie tylko mają bawić, ale również czegoś nauczyć. Wszystkie one powinny mieć z góry założony cel, motywując maluchy do dalszej nauki. Jak motywować dziecko w przedszkolu? Jeżeli zadajesz sobie to pytanie, to zostań chwilę dłużej, aby móc odpowiedź.

Jak motywować dziecko w przedszkolu – Zewnętrzne systemy motywacyjne dla dzieci

To chyba jedna z takich rzecz, która stosowana jest nie tylko w przedszkolach, ale również w domach. Sam/sama przyznaj, że i Tobie zdarza się wręczyć małemu dziecku nagrodę za to, iż zrobiło coś dobrze. Całkiem normalna sprawa, której nie ma się co wypierać. Nagrody nie są wielkie. Najczęściej jest to jakaś naklejka, czy też może zabawny stempelek, tatuaż, cukierek, itd. Pomysłów na takie nagrody może być naprawdę dużo. Skoro więc taki zewnętrzny system motywacyjny jest dobry, to dlaczego nie można by jego zastosować w przedszkolu.

Dobrym pomysłem wydaje się także tablica „z buźkami”, gdzie rysuje się (lub przykleja), czy dziecko w danym dniu było grzeczne, czy też nie. Taka tablica motywacyjna, która zakończona może być także dobrą nagrodą dla najbardziej grzecznego malucha, jest w stanie sprawić „cuda”. Przekonało się o tym już wiele przedszkolanek, które także polecają ten system motywacyjny w każdej grupie przedszkolnej – niezależnie od wieku.

Wewnętrzne systemy motywacyjne dla dzieci

Tak, przed Tobą skomplikowane zadanie. Będziesz musiał obyć się bez nagród w postaci drobnych upominków. Czas na to, aby wdrożyć wewnętrzne systemy motywacyjne przy przedszkolakach, które wymagają nieco więcej zaangażowania. Dlaczego? Ponieważ dzieci dzięki temu są w stanie nauczyć się panować nad własnymi emocjami, czy też nauczyć się pewności siebie. Nie tak łatwo skoncentrować się na swojej pracy – w szczególności, jeżeli jest tu mowa o dziecku, które zawsze ma niespożytą ilość energii. Wszystko da się jednak zorganizować przy odpowiednim zaangażowaniu osób czuwających.

Jakie sposoby motywacyjne powinien stosować w tym momencie? Wystarczy pochwała w stylu „Jaka piękna praca!” lub „O! Udało Ci się zakończyć zadanie. Czy jesteś zadowolony ze swojego wykonania?”. Aczkolwiek, należy zdać sobie sprawę, że nie tylko pochwały, ale czasem także negatywne oceny w stylu „Nie byłeś dzisiaj grzeczny, ponieważ…” wymagają niekiedy zastosowania. Wtedy to jednak musisz pamiętać o tym, aby uzasadnić dziecku swoją ocenę.