Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pierwszy dzień w przedszkolu to wydarzenie stresujące zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami dorośli nawet denerwują się bardziej. W końcu ich pociecha jest już na tyle duża, że rozpoczyna swoją przygodę z nauką. Jak przygotować dziecko do przedszkola? Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę? O tym można przeczytać poniżej!

Stres jest niewskazany!

Rodzice, którzy po raz pierwszy przygotowują dziecko do przedszkola, mają wiele wątpliwości i pytań. Mimo że sami podjęli taką decyzję. Lepiej więc już jej nie zmieniać i myśleć o samych plusach takiego rozwiązania. W końcu dziecko zdobędzie wiedzę, będzie miało kontakt z rówieśnikami, nawiąże nowe znajomości, przyzwyczai się do wypełniania obowiązków. Warto sobie uświadomić, że dziecko będzie pod profesjonalną opieką i nie stanie mu się żadna krzywda. Być może na początku będzie mu dość ciężko, ale z czasem zaakceptuje nową codzienność i będzie się nią cieszyć.
Przygotowanie dziecka do przedszkola jest trudnym zadaniem, ale nie niewykonalnym. Można przecież porozmawiać z innymi rodzicami, którzy ten moment mają już za sobą. Całkiem możliwe, że mieli podobne rozterki.
Należy pamiętać, że dziecko widzi więcej, niż jego opiekunowie by chcieli. Jeśli zauważy, że rodzic się stresuje, samo zacznie się zastanawiać, czy aby na pewno się odnajdzie w przedszkolu i sobie poradzi.

Jak przygotować dziecko do przedszkola – cenne wskazówki

Kiedy wszyscy oswoją się już z podjętą decyzją, to trzeba rozpocząć przygotowania dziecka do przedszkola. Pierwszym istotnym elementem jest rutyna. Dobrze jest wypracować pewien schemat, który będzie towarzyszył dziecku każdego dnia. Powinien być on jak najbardziej zbliżony do tego, który będzie obowiązywał w przedszkolu. Należy wprowadzić stałe godziny wstawania i posiłków. Nie zaszkodzi również opowiadać dziecku o tym, co będzie się działo, kiedy już pójdzie do przedszkola. Ciekawym pomysłem jest wejście rodzica w rolę przedszkolanki. Pociecha musi zrozumieć, że czekają ją nie tylko przyjemności, ale też obowiązki.
Niemniej istotne jest zapoznanie dziecka z przedszkolem, zanim zostanie w nim na te kilka godzin. Można wcześniej zabrać je do placówki i oprowadzić je po niej. Tym sposobem maluch nie tylko przywyknie do nowego miejsca, ale też zobaczy, że może w nim być ciekawie i bezpieczne. Przy wsparciu rodzica znacznie chętniej zajrzy do sali, czy skorzysta z placu zabaw.
Bardzo ważne jest też to, aby w pierwszych dniach przybyć po dziecko punktualnie. W innym przypadku będzie się bało, że zostało porzucone i nie będzie chciało wracać do placówki.
Przygotowanie dziecka do przedszkola to ważny moment dla każdego rodzica. Na pewno będzie też związane z początkowym smutkiem i tęsknotą. Jednak ostatecznie wszyscy będą zadowoleni!