Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? Duże wyzwanie

Pojawianie się dziecka na świecie to radosny czas dla każdej rodziny. Trzeba jednak odpowiednio przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa, tak aby jak najłatwiej przebiegł proces dostosowywania się do nowej rzeczywistości. Co zrobić, aby dziecko było odpowiednio przygotowane na pojawienie się nowego członka rodziny? Jak przygotować dziecko na rodzeństwo? W tekście poniżej przedstawimy kilka praktycznych porad, które pomogą przeprowadzić rozmowę na ten temat z dzieckiem.

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo – Po pierwsze angażujcie dziecko w proces ciąży

Jak przygotować starsze dziecko na rodzeństwo? Starsze dziecko powinno zostać poinformowane o pojawieniu się rodzeństwa jak najszybciej. Tak, aby miało czas oczekiwania na przyjście młodszego rodzeństwa, było wspólnie spędzonym etapem w życiu rodziny. W czasie ciąży dobrze jest pokazywać nowe akcesoria dla dziecka, ubranka, oraz badania ultrasonograficzne pokazujące płód i uświadamiać jak najczęściej starsze rodzeństwo o pojawieniu się nowego dziecka w rodzinie. Warto pamiętać, aby zwłaszcza małe dzieci uświadamiać, że noworodek to dziecko delikatne, które wymaga specjalnej opieki oraz uwagi. Może to wspomóc adaptację dziecka do nowej rzeczywistości.

Po drugie zaplanowanie rytuałów, które pozwolą na dzielnie uwagi między młodsze dziecko a starsze

Najlepiej jest wypracować pewne schematy działania już w ciąży, tak aby starsze dziecko przyzwyczaiło się do pewnych zdarzeń. Można zaplanować, że starsze dziecko będzie określone czynności wykonywało z jednym rodzicem, a inne z drugim. Oczywiste jest, że nie można zaniedbywać starszego dziecka, ale nauka dzielenia uwagi i czasu z drugim dzieckiem jest nieunikniona.

Po trzecie szanujcie emocje i uczucia starszego dziecka

Często w czasie ciąży zdarza się, że kobieta odczuwa zmęczenie, rozdrażnienie, obniżenie nastroju, czy po prostu osłabienie, co skutkuje gorszym humorem i mniejszym entuzjazmem związanym z zabawą ze starszym dzieckiem. Ważne jest, aby podczas takich momentów szanować i starać się zrozumieć emocje oraz uczucia starszego dziecka, które może czuć złość, rozczarowanie, irytację, przez co będzie bardziej agresywne lub wybuchowe. Dobrze jest rozgraniczenie złego humoru ze stanem ciąży,  żeby dziecko nie łączyło tych dwóch sytuacji w jedną całość. Ponieważ może to skutkować negatywnym podejściem starszego dziecka do młodszego, gdy to pojawi się na świecie.

Podsumowanie

Pojawienie się nowego członka rodziny to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego członka rodziny. Trzeba odpowiednio na nie przygotować starsze rodzeństwo, aby proces dostosowywania się do nowej rzeczywiści przeszedł jak najbardziej bezproblemowo.