Jak skutecznie uspać dziecko – praktyczne porady

Usypianie dziecka nie zawsze jest łatwe. Każdy mały człowiek jest inny, ale dzięki sprawdzonym sposobom można poradzić sobie ze szkrabem i jego walką ze snem. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak skutecznie uspać dziecko.

Maluchy wymagają od nas cierpliwości, ale też nie są tak skomplikowane, jak nam się wydaje. Aby skutecznie uspać dziecko, warto wprowadzić w życie kilka elementów. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone. Maluch powinien być za to najedzony, przebrany, wyciszony i czuć naszą bliskość. Kiedy mamy pewność, że nic mu nie dolega można rozpocząć przygotowywanie dziecka do snu.

Wyciszone dziecko łatwiej się usypia

Przed godziną, o której maluch zwykle kładzie się spać, należy dziecko wyciszyć. Dobrze, jeśli wcześniej przewietrzymy pokój, którym śpi, a temperatura w nim również będzie odpowiednia. Wyłączmy źródła dźwięku, takie jak odtwarzacze muzyki czy telewizor, a także wyciszmy telefony, aby niespodziewany telefon nie przeszkodził nam w czasie usypiania. Przygaśmy światło, aby maluch zrozumiał, że nadchodzi godzina snu. Aby skutecznie uspać dziecko należy mu również pokazać, że czas na zabawę już się skończył. Zdecydowanie lepiej jest wówczas poczytać czy pooglądać książki niż przeprowadzać intensywne zabawy. Te możemy wprowadzać w ciągu dnia.

Rytuały, czyli sposób na to, jak skutecznie uspać dziecko

Dzieci lubią stale powtarzające się elementy, które towarzyszą im w ciągu dnia. Dzięki nim czuje się bezpiecznie i wiedzą, co je czeka. Dlatego, aby skutecznie uspać dziecko warto codziennie, w podobnej kolejności karmić je, kąpać, przebierać w piżamę, przytulać, śpiewać lub czytać, a także kłaść się z nim w łóżku, jeśli to pomagać mu zasnąć. Kolejność tych czynności należy oczywiście dopasować pod swoją rodzinę i na swój sposób tworzyć indywidualną rutynę.

Przydatne i skuteczne metody na dobry sen

Poza wyciszeniem i rytuałami, sprawdzą się jeszcze inne sposoby na usypianie dziecka. Zawsze warto wypróbować bujanie i kołysanie, bo to właśnie dzieci lubią najbardziej i znają to jeszcze z czasów, kiedy były w brzuchu. Niektóre maluchy uspokajają się słysząc szum, np. suszarki lub specjalnego misia emitującego spokojne dźwięki. Inne natomiast wspaniale czują się wtedy, kiedy mogą wtulić się w ulubiony koc lub pieluszkę.

Indywidualne sposoby na to jak skutecznie uspać dziecko

Pamiętajmy, że przede wszystkim warto zdać się na własną intuicję i sprawdzać, co najbardziej działa przy usypianiu naszego dziecka. Istotna jest również obserwacja malucha i testowanie różnych sposobów. O pomysły na poradzenie sobie z problemami z usypianiem można również zapytać bliskie osoby lub znajomych, którzy być może odkryli jakiś inny sposób.