Jak spędzić czas z dzieckiem, gdy nie masz pomysłu? Proste sposoby na nudę

Dzieciaki potrafią być naprawdę absorbujące! Często jedna zabawka wystarcza im zaledwie na kilka dni, a później wymagają kolejnej rozrywki. Jesteś rodzicem i już brakuje Ci pomysłów, czym zająć swoją pociechę? Sprawdź kilka propozycji na wspólne spędzenie czasu i poznaj sposoby na nudę, dzięki którym Twój maluch przestanie się nudzić! 

Najlepsze sposoby na nudę

Wspólne układanie klocków 

Pierwsza propozycja, to coś, co uwielbiają dzieci na całym świecie, czyli układanie klocków. Takie sposoby na nudę wymagają posiadania odpowiednich zestawów, jednak bez problemu znajdziesz je we wszystkich sklepach z zabawkami. Możesz sięgnąć zarówno po wersje bez znanej marki lub uwielbiane przez dzieci klocki LEGO. Dużą popularnością cieszą się m.in. zestawy lego helikopter wojskowy oraz lego technic f1. Dzięki nim możesz spędzić miły czas ze swoim maluchem, który nie tylko będzie się dobrze bawić, ale także rozwinie swoją kreatywność i zdolność logicznego myślenia. 

Malowanie martwej natury 

Nie masz klocków w domu? Nic straconego, ponieważ mamy także inne pomysły na nudę! Tym razem proponujemy wspólne malowanie. Jeśli Twoje dziecko nie ma ochoty na tworzenie rysunków z głowy, stwórz kompozycję z owoców i warzyw dostępnych w domu. Przykładowo w ceramicznej misie możesz umieścić pomidory, jabłka, banany, mandarynki i gruszkę. Następnie przygotuj: 

  • biały papier o średniej grubości, 
  • pędzle, 
  • kubek wypełniony wodą, 
  • kolorowe farbki. 

Siądź razem ze swoim dzieckiem przy stole i zachęć go do odwzorowania kompozycji. Aby jeszcze chętnie oddał się tej aktywności, możesz pozwolić mu samodzielnie ułożyć owoce i warzywa. 

Kreatywne pomysły edukacyjne

Odgrywanie ról i scenek 

Jedną z najbardziej uniwersalnych zabaw, którą można zająć dziecko w domu, jest wspólne odgrywanie scenek. Aby oddać się tej aktywności, nie potrzebujecie żadnych akcesoriów (choć oczywiście dodatkowo urozmaicą one tę rozrywkę). Możecie umówić się, że jedno z Was jest lekarzem a drugie pacjentem i zasymulować scenkę w gabinecie. Inne przykład? Lekcja w szkole, wizyta na pływalni, spotkanie przyjaciółek w kawiarni lub wyjście do zoo. Jeśli chodzi o takie zabawy dla dzieci w domu, to pomysłów jest bez liku, dlatego możesz je wykorzystywać zawsze wtedy, kiedy Twojego malucha dopadnie nuda. 

Projektowanie doświadczeń chemicznych 

Kolejna propozycja to zabawa dla starszych dzieci, które potrafią wykazać się cierpliwością. Jeśli nie wiecie, w co się pobawić, możecie wspólnie zaprojektować doświadczenie chemiczne, które pozwoli poznać maluchowi otaczający go świat. Przykład? Krystalizacja soli. Aby stworzyć takie doświadczenie, będziecie potrzebować: 

  • szklanki, kubka lub dowolnego pojemnika, który będzie wystarczająco wysoki, 
  • patyczka lub czegoś o podłużnym kształcie, 
  • sznurka, tasiemki lub grubszej nici, 
  • wody, 
  • soli. 

Do pojemnika wlej wodę do ok. 2/3 wysokości. Następnie wsyp do niej sól i zacznij mieszać. Dodaj tak dużo soli, jak to tylko jest możliwe. Następnie w połowie patyczka przewiąż sznureczek i zanurz go w wodzie. Tak przygotowaną konstrukcję połóż na parapecie lub w innym miejscu w domu (doskonale, jeśli w pobliżu znajdzie się jakieś źródło ciepła). Teraz razem z dzieckiem możecie obserwować, jak każdego dnia sól coraz bardziej się krystalizuje, tworząc piękne kształty. 

Kalambury dla dzieci 

Tej zabawy chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jeśli Twoje dziecko się nudzi, zagraj z nim w kalambury. Przykładowo możecie wybrać kategorię „zwierzęta” i na przemian udawać wybrane z nich. Druga osoba musi odgadnąć, co pierwsza ma na myśli. Taka rozrywka nie wymaga dodatkowych akcesoriów, a potrafi dostarczyć wiele zabawy i śmiechu.