Jak wybrać idealne rolki kauczukowe damskie i męskie

Jak wybrać idealne rolki kauczukowe damskie i męskie?

W piękne, słoneczne i ciepłe dni warto postawić na aktywny wypoczynek. Oklepane są spacery z towarzystwie drugiej osoby lub czworonoga lub dłuższe, bardziej wymagające wycieczki rowerowe. Coraz więcej na popularności zyskuje jazda na rolkach.

Co to są właściwie rolki?

Rolki są młodszym wymysłem wrotek. Możemy śmiało powiedzieć, że rolki to lepsze, udoskonalone wrotki. Składają się one z zespolonego buta z umieszczoną poniżej płozą. Całość wypełnia odpowiednia ilość kółek. Buty składają się w tańszych modelach z wytrzymałego plastiku, a w modelach z górnej półki tani plastik zastąpiony został niezwykle wytrzymałym, a przy tym bardzo lekkim włóknem szklanym. Na ostateczną cenę rolek oprócz materiału z którego są wykonane wpływają również rodzaj zapięcia buta, a także ilość i wielkość kółek.

Idealne rolki kauczukowe męskie

Każde rolki, niezależnie czy są to rolki męskie, damskie czy dla najmłodszych adeptów tej przyjemnej aktywności fizycznej, to dobieramy je do aktywności jaką preferujemy. Nie ma niestety uniwersalnych rolek. Jednak znajdą się takie, przeznaczone dla początkujących i dla zaawansowanych. Oprócz rolek wyczynowych czy freestylowych, na które na początku raczej nie powinniśmy się skupiać, istnieją jeszcze rolki typu fitness, są to rolki oferujące najlepszy kompromis pomiędzy komfortem, a osiągami. To właśnie komfort w nich jest najważniejszy, gdy nasze przygody z rolkami będą się kończyć częstymi wywrotkami, otarciami, czy opuchnięciami szybko odłożymy je w kąt i zapomnimy o nich. Mając na starcie wygodny but, aktywny hamulec i lekkie aluminiowe szyny możemy szkolić naszą technikę jazdy w sposób spokojny. Gdy dojdziemy do etapu w którym stwierdzimy, że rolki fitness są już niewystarczające możemy popróbować z wymianą kółek kauczukowych na te preferowane do wyczynowej jazdy lub od razu zakupić sprzęt dla profesjonalistów.

Idealne rolki kauczukowe damskie

W przypadku płci pięknej wybór właściwych rolek jest zgoła odmienny niż w przypadku męskiej części. Panie większą uwagę przykładają do walorów estetycznych rolek. Traktują je jak kolejną parę obuwia do swojej kolekcji. Kupując swoje pierwsze rolki, częściej wybiorą te, pasujące do stroju przewidzianego do jazdy na rolkach. Jednak warto sobie uświadomić, że sam wygląd może i ma decydujące znaczenie, jednak powinny być one również w miarę wygodne, warto więc przed zakupem przymierzyć ze dwie- trzy pary rolek, przejechać się po sklepie – po prostu je wypróbować. Warto podczas takiej przejażdżki zwrócić uwagę na usztywnienie stawu skokowego – pamiętajmy wygląd, wyglądem, ale bezpieczeństwo jest najważniejsze! Podobnie jak w przypadku męskich rolek, zakup zdeterminowany jest naszymi umiejętnościami, znajdziemy więc rolki damskie wyczynowe, szybkościowe, hokejowe, czy do swobodnej jazdy freestylowej. Dla początkujących przewidziane są tak zwane rolki rekreacyjne. Przeznaczone są one dla wszystkich osób początkujących, służą od jazdy powolnej po płaskiej, przystosowanej do tego powierzchni. W rolkach do jazdy rekreacyjnej najważniejsze jest stabilne trzymanie stopy, którą but chroni przed urazami. Specjalna konstrukcja zapewnia również odpowiednią wentylację. Takie rolki to idealny sposób na zaczęcie aktywności fizycznej i przy okazji zgubienie kilku kilogramów spalając zbędne kalorie. Jest to klasyczne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Parę słów na koniec

Jeżdżenie na rolkach może być bardzo przyjemne, ale należy pamiętać, że jest również kontuzjogenną zabawą. Na każdym poziomie zaawansowania, od początkującego po zawodowego rolkarza przydają się ochraniacze. Ochraniamy nadgarstki, kolana i ewentualnie łokcie, jednak największą uwagę powinniśmy przykuć do zakupu kasku, to on ochroni naszą głowę przed upadkiem. Komplet ochraniaczy to wydatek który powinniśmy uwzględnić w budżecie przeznaczonym na rolki.
Z kolei same rolki powinny stabilizować stopę. Dobrze jest gdy rolki posiadają system zapięć umieszczony na podbiciu zaraz nad kostką oraz u szczytu buta. Gwarantują nam bezpieczeństwo i komfort. Bardzo przydatna może okazać się wyjmowana wkładka, którą możemy wyprać.