Jak zrobić płyn dezynfekujący? Domowe sposoby

Jak zrobić płyn dezynfekujący?

W czasie trwania epidemii koronawirusa szczególnie duży nacisk kładzie się na właściwą higienę i dezynfekcję rąk. W sklepach dostępne jest wiele specjalnych płynów antybakteryjnych, warto jednak wiedzieć jak samemu zrobić płyn dezynfekujący. 

Samodzielne wykonanie płynu dezynfekującego 

Jak wspomniano wcześniej płyn do dezynfekcji można także samemu przygotować w domu. Ważne jest to, żeby miał stężenie nie niższe niż 60%. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt niskie stężenie może sprawić, że nie wszystkie drobnoustroje zostaną usunięte, z kolei zbyt niskie może skutkować parowaniem alkoholu i jego niewłaściwym działaniu. 

Płyn do dezynfekcji należy przygotować z roztworu alkoholu etylowego o stężeniu około 96% (spirytus) lub jeśli wykorzystuje się alkohol izopropylowy to z jego czystej postaci. 

Płyn do dezynfekcji z alkoholu etylowego 

Jednym z rozwiązań jest przygotowanie płynu do dezynfekcji na bazie alkoholu etylowego. W czystym, wyparzonym naczyniu należy zmieszać:

  • 83,5 ml alkoholu etylowego, 
  • 1,5 ml gliceryny, 
  • 4 ml wody utlenionej, 
  • 11 ml wody destylowanej lub ewentualnie wody przegotowanej, 

Płyn do dezynfekcji z alkoholem izopropylowym 

Z kolei decydując się na wykonanie płynu na bazie alkoholu izopropylowego, należy także w czystym i wyparzonym naczyniu zmieszać:

  • 4 ml wody utlenionej, 
  • 75 ml alkoholu izopropylowego, 
  • 1,5 ml gliceryny, 
  • 19,5 ml wody destylowanej. 

Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie 5 łyżek spirytusu z 2 łyżkami żelu aloesowego. Jest to także bardzo interesujący przepis i alternatywa. 

Bez względu na to, który płyn się przygotowuje, gotową mieszankę należy przechowywać w szklanym lub plastikowym pojemniku, który będzie szczelnie zamykany, dzięki czemu parowanie alkoholu nie będzie możliwe. Można także stosować pojemniki z atomizerem lub specjalną pompką. W ten sposób możliwe będzie dokładne dozowanie produktu. Pojemniczek należy też we właściwy sposób opisać, aby mieć pewność, co się z nim znajduje. Jest to bardzo ważne. 

jak zrobić płyn dezynfekujący – żele bez dodatku alkoholu 

Alternatywą dla żelu antybakteryjnych jest także możliwość wykonania żelu, który w swoim składzie będzie wykonywał olejki eteryczne zamiast alkoholu. Aby go wykonać należy wymieszać 15 kropki olejku cynamonowego, 15 kropli olejku pomarańczowego, 10 kropli olejku lawendowego, 10 kropli olejku goździkowego i 30 ml żelu aloesowego. Podobnie jak w przypadku poprzednich przepisów, wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać w sterylnym pojemniku i przechowywać w buteleczce z pompką.