Jak zrobić zabawki z drewna?

Wszystkie dzieci kochają się bawić i nie można im tego odmówić. Niestety zabawki w sklepach są bardzo drogie, na dodatek te tańsze zazwyczaj są zrobione ze szkodliwych dla dziecka materiałów. Najbezpieczniejszą opcją wydają się zabawki z drewna, ale są one jednymi z najdroższych. Jest jeden prosty sposób aby zarówno podarować dziecku wspaniałą zabawkę, jak i poszerzyć z nim nić porozumienia. W skrócie, aby do tego doprowadzić wystarczy wspólnie z dzieckiem zająć się konstruowaniem nowej zabawki.

Przegląd zabawek z drewna do wykonania

  1. Najprostszą, jaką można zrobić, jest zwyczajna proca. Wystarczy wybrać się z dzieckiem do lasu w poszukiwaniu odpowiedniego patyka (najlepiej aby to dziecko go znalazło). Następnie także z dzieckiem udać się do sklepu np. pasmanterii po gumkę (dobrze nadaje się ta do majtek). Poszukiwanie amunicji także jest elementem scalającym rodzinne więzi. W tym celu można udać się jesienią do parku i pozbierać żołędzie, czy kasztany. Zimą można posłużyć się śniegiem. Dla mam które wolałyby tego uniknąć, zalecić można zakup kauczuków, miękkich kuleczek dostępnych w każdym sklepie z zabawkami, oraz rzepy, czy magnesy. Ostatnim elementem jest zrobienie tarczy. Można ją wydrukować, albo samemu narysować i powiesić np. na drzewie tak, aby dziecko nie miało szansy trafić w np. okno. Warto również przemyśleć inne zabawki ogrodowe dla swoich dzieci.
  2. Zabawka z drewna znana głównie starszym pokoleniom to „tablica”. Jest to po prostu drewniana tablica w której powbijane są gwoździe. Wystarczy powbijać je w równych rzędach, aby dać dziecku niespotykaną zabawę. Potrzebne będą gumki recepturki. Można je zdobyć za darmo w pierwszej z brzegu aptece. Dziecko zaczepiając gumkę o gwoździe może uczyć się geometrii, tworzyć obrazki, a nawet zapisywać słowa. Wszystko zależy od wyobraźni, która coraz bardziej się poszerza.
  3. Piętrowy garaż dla małych samochodzików. Można go wykonać ze starej skrzynki po jabłkach oraz rurkach po papierze toaletowym. Wystarczy poprzyklejać je do siebie i umieścić w skrzynce. Jako wyjazd z garażu można wykorzystać zwykłą deskę. Wystarczy skrócić na odpowiednią długość, ewentualnie resztę wykorzystać do jej przytrzymania. Można posunąć się w produkcji nawet dalej, poprzez zrobienie toru. Wystarczą do tego 4 deski, gwoździe, oraz w zależności od projektu, w celu zrobienia zjazdu użyć prostokątne kawałki drewna.
  4. Dla tych, którzy mają zamiar posłużyć się piłą, można zalecić zrobienie zwyczajnej układanki. Wystarczy znaleźć dosyć grube patyki i poobcinać na podobne odległości. W celu poszerzenia asortymenty najlepiej także zdobyć mały pieniek lub deskę i powycinać krążki, tak aby mogły stanowić podstawkę. Podobne zabawki można znaleźć na Amazonie. Strona ta może posłużyć jako pomysł, albo można zakupić już gotowe wersje.

Przedstawione powyżej zabawki są proste do wykonania i nie wymagają wielu narzędzi. Ci którzy pragną zrobić zabawki z drewna z użyciem profesjonalnych narzędzi powinni uzbroić się także w czas. Do wykonania większości tego typu zabawek potrzebne są: okulary ochronne, wyrzynarka z brzeszczotem uniwersalnym, wkrętarko-więrtarka z wiertłem do drewna, papier ścierny lub urządzenie wielofunkcyjne wykonujące tą samą pracę, sklejka o grubości zazwyczaj 6 mm, wałek o średnicy 30 mm, kołek ryflowany, kantówka, ołówek, miarka oraz sznurek. Są to elementy potrzebne do wykonania zabawek typu drewniany piesek, ślimak, królik. Przed zrobieniem każdej zabawki najlepiej wykonać projekt.

W przypadku tak złożonych wersji projekt techniczny jest wręcz koniecznością. Wykonanie takich zabawek oznacza poświęcenie dużo czasu i skupienia. Niestety w większości przypadków nie może w tym pomóc samo dziecko, chyba że w końcowych elementach jak składnie wszystkiego w całość. Dobrze jednak, kiedy jest obecne także podczas wycinania oraz szlifowania. Można polecić dziecku np. podawać poszczególne potrzebne części.