Jakie bezpieczne zabawki wybrać

Jakie bezpieczne zabawki wybrać?

Dziecko, które ma poznawać świat potrzebuje zabawek. Dzięki nim będzie się prawidłowo rozwijać, rozszerzać horyzonty i uczyć. Dla wszystkich, którzy pragną obdarować bliskiego, rocznego malucha wyjątkowym prezentem, zakup odpowiedniej zabawki jest nie lada wyzwaniem. Jakiego wyboru dokonać, by być przekonanym, że to strzał w dziesiątkę? Otóż są pewne wymogi, które powinna spełniać zabawka.

To, co jest absolutnie najważniejsze, to bezpieczeństwo. Nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości. Przy zakupie, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy dana zabawka posiada oryginalne oznaczenie CE (Conformité Européenne), które da nam pewność, że produkt spełnia wymagania Unii Europejskiej. Ważne jest również sprawdzenie zapachu zabawki – chemiczny aromat może sygnalizować toksyczne substancje, które zostały użyte do produkcji. Przypatrzmy się, z jakiego materiału i w jaki sposób została wykonana.

Bezpieczna zabawka to również taka, która jest dostosowana do wieku. Nie należy decydować się na coś ani zbyt trudnego, ani zbyt łatwego, ponieważ jedyny efekt, jaki możemy uzyskać to frustracja, zniechęcenie lub znudzenie dziecka. Istotny jest też aspekt „bawialności”, czyli tego czy maluch sam będzie miał pomysł na to, jak bawić się danym przedmiotem – dorośli nie powinni mu tego tłumaczyć! Pamiętajmy jednak, że dziecko może mieć inną koncepcję zabawy, niż ta, która została zamieszczona w instrukcji obsługi i wcale nie oznacza to tego, że nie potrafi się bawić – wręcz przeciwnie, często jest to świadectwo wyjątkowej inteligencji!

Po garści najważniejszych informacji, przejdźmy do konkretów.

Bezpieczne zabawki dla rocznego dziecka

  1. Książki – to niezaprzeczalnie najlepszy i ponadczasowy prezent. Opowieści z kolorowymi obrazkami, czytane przez rodzica, świetnie rozwijają zmysły słuchu i wzroku oraz wyobraźnię. Mogą zachęcać dziecko do mówienia, a nawet zaszczepić miłość do słowa pisanego na całe dorosłe życie!
  2. Zabawki muzyczne – cymbałki, kastaniety, grzechotki – wybór jest ogromny! Dzięki nim dziecko będzie świetnie się bawić i rozwinie swoje zdolności rytmiczne. A może rodzice odkryją, ukryty dotychczas, talent swojej pociechy?
  3. Suchy basen z piłkami – wymarzony prezent dla każdego malucha! Kiedyś dostępny tylko w ogromnych parkach i placach zabaw – teraz może być częścią pokoju dziecięcego.
  4. Sortery – wszelkiego rodzaju! Będą aktywować dziecko zarówno intelektualnie, jak i manualnie – roczniak będzie musiał dopasować do siebie poszczególne elementy i utrzymać je w dłoni.
  5. Drewniane zabawki na sznurku – to przedmioty szczególnie rozwijające! Dzięki takiej zabawce maluch będzie ćwiczył koncentrację i równowagę oraz uczył się samodzielnego rozwiązywania problemów, gdy obiekt na przykład się zapląta.

Jak widzicie – możliwości jest wiele. Zabawka ma sprawiać dziecku radość, uczyć je, ale przede wszystkim ma być bezpieczna – nie zapominajcie o tym na zakupach!