Jakie sanki dla roczniaka? Czy to nie za szybko?

Od wieków ulubionym zajęciem dzieci podczas zimy jest jazda na sankach. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby z nich korzystać już od pierwszych lat życia. Główną rolę odgrywa wybór adekwatnych sanek do wieku dziecka. Jakie sanki dla roczniaka wybrać, aby podczas jazdy odczuwały radość i były jednocześnie bezpieczne? 

Kiedy kupić pierwsze sanki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wskazywałaby określony wiek, w którym dziecko może zacząć przejażdżki na sankach. Jeżeli zabawa będzie się odbywać pod opieką osoby dorosłej to taką podróż można zaproponować nawet niemowlakowi. Warto podkreślić, iż do samodzielnych zjazdów z górek potrzebna jest dobrze rozwinięta poczucie równowagi oraz koordynacja ruchowa. Kiedy dziecko już potrafi dobrze chodzić, wówczas może spróbować korzystać z sanek samodzielnie. Nie ma znaczenie czy planujemy zakupić sanki dla niemowlaka, czy większego dziecka w obu przypadkach powinny być bezpieczne. 

Jakie sanki dla roczniaka?

Każdy egzemplarz sanek dla roczniaków musi być wyposażony w podparcie pleców, które ochronią dziecko przed wypadnięciem. Nawet gdy nasza pociecha całkiem dobrze utrzymuje równowagę podczas chodzenie nie oznacza to, iż nie straci jej podczas jazdy. Oprócz linki do ciągnięcia warto kupić taki model zawierający, również drążek do pchania. Dzięki takiemu rozwiązaniu podczas wycieczki będziemy w stanie mieć ciągle dziecko na oku. Dodatkowo sanki z drążkiem umożliwiają precyzyjniejsze manewrowanie. Czasami producenci do swoich produktów dodają śpiwory, aby dziecko nie zmarzło. jednakże nie każdemu dziecku się ten pomysł spodoba, szczególnie gdy jest bardzo ruchliwe. Kiedy nasza pociecha uwielbia aktywną jazdę na sankach, wtedy sanki dobrze, aby były wyposażone w wygodne podnóżki. 

Drewniane czy metalowe

Bezpieczniejszym wyborem będą sanki wykonane z drewna bądź z miękkiego tworzywa sztucznego. Ta kwestia jest szczególnie ważna w razie wystąpienia upadku. Jeżeli chodzi o sanki metalowe, to są zalecane dla większych dzieci ze względu na ich wagę. 

Jak dbać o sanki dla roczniaka?

Każdemu rodzicowi zależy na bezpiecznej zabawie swojego dziecka. W przypadku sanek trzeba przyglądać się stanowi płoz oraz doszukiwać się wszelakich defektów w postaci pęknięć czy drzazg. Jeśli sanki są wyposażone w śpiworek, to będzie konieczność jego regularnego mycia.

Sprawdzenie certyfikatu

Niezależnie od tego, jakie sanki kupujemy, każde z nich powinno przejść odpowiednie testy bezpieczeństwa i zawierać niezbędne certyfikaty. Gdy zobaczymy, symbole CE oznaczają, iż produkt spełnia wszystkie normy Unii Europejskiej. TUV GS to dodatkowy, niemiecki certyfikat bezpieczeństwa, podobnie jak Oeko-Tex, który dotyczy materiałów wykorzystanych do produkcji sanek.