Jakie zabawki dla niemowląt wybrać

Jakie zabawki dla niemowląt wybrać

Pierwszy pluszak może być dany nawet świeżo urodzonemu dziecku. Prawdą jest że ono nie będzie w stanie wziąć zabawki do rączki, ale stymulowanie i dostarczanie bodźców w tym okresie życia jest bardzo ważne.

Idealna zabawka dla dziecka musi działać na zmysły:

  • Słuchu
  • Wzroku
  • Dotyku

Jednym z pierwszych lepiej działających zmysłów jest słuch. Już tuż po urodzeniu dziecko wyraźniej słyszy tony wysokie, dlatego bardzo popularnymi zabawkami są mające pozytywkę lub wydające inne dźwięki. Jeszcze bardziej można zwiększyć świat dźwięków dla noworodka dzięki grzechotkom. Na początku potrząsać będą nimi rodzice, ale taka stymulacja bardzo pomaga w rozwoju intelektualnym i przyszłej nauce mowy i czytania.

Zmysł wzroku, jakie zabawki dla niemowląt wybrać?

Ten zmysł ulega wolniejszym postępom. Na początku dziecko widzi ostre obrazy jedynie na odległość ok 30 cm. Jest to odległość twarzy noworodka od twarzy matki w czasie karmienia. Mózg takiego dziecka widzi bardzo nie ostro, dopiero uczy się rozpoznawać kształty. Dlatego dla noworodka najlepsze są ostre figury z wyraźnie zaznaczonymi kształtami, najlepiej czarno białe. Kilka tygodni później słusznym wyborem są kolory podstawowe jak czerwony, żółty, zielony, niebieski. Zabawki w różne wielokolorowe wzory nie wpływają w żaden sposób na dziecko, jednak ich wielość wprowadza zamieszanie więc przestają być interesujące. W okresie niemowlęctwa najlepsze są już rzeczy kolorowe, ale najlepiej jakby nie miały więcej niż 3 kolory i składały się z kolorów podstawowych. Od drugiego roku można wprowadzać nietuzinkowe wzory.

Zmysł dotyku- jaka zabawka dla noworodka?

Ten zmysł jest najlepiej rozwiniętym ze zmysłów w momencie urodzenia. Już wtedy możliwe jest wyczucie różnicy między powierzchnią gładką a szorstką czy puszystą. Im większa stymulacja na poziomie dotyku tym lepiej dla rozwoju mózgu. Dobrze jest udostępniać jak najwięcej bodźców np. kocyk z atłasu, lnu, sztruksu, zabawka plastikowa, drewniana, pluszowa. Niemożna jednak „bombardować” układu nerwowego dziecka całą masą bodźców. Potrzebuje ono czasu na zapoznanie się z zabawką. Przykładowo kartkę papieru z czarnymi paskami można powiesić nad łóżeczkiem na 2 tygodnie, a potem wymienić na kolorowe trójkąty. W późniejszych latach dla niemowlaka bardzo ważne jest dokładne zaznajomienie się z zabawką. To w ten sposób na początku ono poznaje świat. Przedwczesne zabieranie skutkuje tylko powierzchownym zaznajomieniem. Kiedy niemowlak już zapozna się z zabawką przestanie się nią zajmować, warto jednak jeszcze odczekać, przynajmniej te kilka tygodni.

Czy można dać niemowlakowi tablet

Psychologowie odradzają takie podejście. Dziecko w tym okresie potrzebuje stymulacji, ale ta dawana przez ekran jest zgubna. Po pierwsze jest dwuwymiarowa, co jest wielkim zagrożeniem dla rozwijającego się umysłu, gdyż świat jest wielowymiarowy. Im bardziej różnorodne bodźce tym lepiej. Dlatego zwłaszcza w okresie 1-3 dobre są zabawki które można dotknąć, wydają dźwięki i są kolorowe. Nie bez powodu mówi się że dziecko nie powinno mieć żadnego kontaktu z tego typy urządzeniami minimum do 2 roku życia. Ekran tableta przyciąga uwagę i zwłaszcza dziecku, ciężko jest spojrzeć na coś innego. Pierwsze lata życia, mają jak najlepiej przystosować je do życia w tym świecie, który nie jest przez nikogo zaprojektowany, nie ma żadnego schematu, kolory nie są takie jaskrawe, a świat prosty. W tym okresie życia kształtuje się mózg. W zaledwie 3 lata będzie już tylko trochę mniejszy niż dorosłego człowieka. Im więcej noworodek doświadczy, dotknie, poczuje, tym lepiej rozwinie się mózg, tym w przyszłości szybciej będzie się uczył i będzie bardziej elastyczny. Te dzieci które nie miały okazji do takiej stymulacji często wykazują zachowania autystyczne. Mają spowolnione myślenie, gorzej radzą sobie w nauce, mają problemy z koncentracją i kontrolowaniem emocji. Jednym słowem, mają trudności w przystosowaniu się do społeczeństwa.