pasja do muzyki

Pasja do muzyki u dziecka – jak ją wspierać?

Dzieci mają wiele różnych zainteresowań, które mogą rozwinąć się w cenne umiejętności. Zapewnienie odpowiedniego wsparcia sprawi, że pociechy będą zmotywowane i chętne do próbowania nowych rzeczy. Jak sprawić, by pasja do muzyki się rozwijała? Sprawdź, jak zachęcić dziecko do rozwoju nowych zdolności!

Jak wspierać dzieci w rozwoju pasji?

Nastawienie dorosłych ma duży wpływ na podejście dzieci, dlatego dobrym pomysłem może być wspólne spędzanie czasu połączone z rozwojem zainteresowań. Pasja do muzyki u najmłodszych często jest skutkiem wspólnego słuchania utworów z rodzicami. Już od najmłodszych lat w domu można puszczać muzykę, uczyć się śpiewania lub klaskania do rytmu. Są to umiejętności, które często rozwijają się w prawdziwą pasję i rozwijają się razem z dzieckiem. Płyty dla dzieci zawierają proste piosenki, których tematyka i melodie zainteresują najmłodszych i zapadną im na długo w pamięci.

Nauka poprzez zabawę

Pasja do muzyki u dziecka może przejawiać się na wiele różnych sposobów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak pociecha zachowuje się nawet w zabawie. Można dzięki temu zaobserwować, co sprawia jej największą przyjemność i wesprzeć jej rozwój poprzez zapewnienie odpowiednich narzędzi do rozwoju umiejętności. Organki dla dzieci są stworzone już dla trzylatków, dzięki czemu mogą od najmłodszych lat mieć kontakt z nowymi dźwiękami. Warto znaleźć taki model, który będzie w żywych kolorach, co przyciągnie wzrok i zainteresuje dziecko. Istnieje wiele modeli zaprojektowanych tak, by były atrajcyjne dla najmłodszych- zamiast klawiatury mają postać interaktywnej maty, mogą też wydawać różne dźwięki. Niektóre warianty mają przyciski, które po naciśnięciu generują odgłosy zwierząt, co może wywołać wiele emocji i zatrzymać dziecko przy zabawce na dłużej.

Nauka gry na instrumentach

Im wcześniej dziecko zacznie naukę, tym lepiej. Dzięki wykorzystaniu zabawek będzie kojarzyć je jako przyjemność, a nie obowiązek. Istotne jest to, że instrument dziecka może dorastać razem z nim – dla najmłodszych można wybrać ciekawą formę klawiatury, a potem zamienić ją na bardziej klasyczne pianina elektroniczne. Pomocne w wyborze jest wzięcie pod uwagę umiejętności dziecka. Pianino elektroniczne to propozycja dla starszych dzieci, które mają bardziej rozwiniętą zdolność koordynacji ruchowej, a także są w stanie rozróżnić i powtórzyć poszczególne dźwięki. Mogą rozwijać swoją pasję do muzyki, ucząc się różnych utworów i komponując własne – większa klawiatura zapewnia dostęp do większej ilości dźwięków.

Funkcjonalność przede wszystkim

Wybierając pianino elektroniczne warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, trzeba zastanowić się, czy mamy w domu miejsce na pełnowymiarowe pianino, czy lepiej sprawdzi się poręczna klawiatura. Jeśli dziecko gra jedynie dla zabawy, można wybrać model z podświetlanymi klawiszami lub wgranymi utworami do nauki. Wartą uwagi funkcją jest możliwość nagrywania, dzięki czemu można wracać do wcześniejszych wykonań i kompozycji. Natomiast dziecko rozwijające swoją pasję do muzyki na lekcjach gry powinno mieć instrument, który ma miejsce na położenie nut i z akcją klawiatury przypominającą klasyczny instrument.