Plecaki szkolne dla dziewczynek. Jaki model wybrać

Plecaki szkolne dla dziewczynek. Jaki model wybrać?

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami i czas zacząć gromadzić wyprawkę szkolną. Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do szkoły jest zakup plecaka. Wybór na rynku jest ogromny i niełatwo zdecydować, jaki plecak będzie odpowiedni dla naszej pociechy.

O czym należy pamiętać przy wyborze plecaka?

Wielkość, wzór i rodzaj plecaka zależą przede wszystkim od wieku dziecka. Dla uczniów, którzy dopiero zaczynają edukację, polecić można tornistry. Są zwykle mniejsze i sztywniejsze od plecaków, więc nie będą wystawały poza ramiona i plecy dziecka. Starsze dzieci zazwyczaj nie lubią tornistrów, gdyż wydają im się zbyt dziecinne. Uczniowie klasy IV i starsi noszą zazwyczaj dużo podręczników i zeszytów, które mogą zmieścić się jedynie w pojemny plecak.
Plecak szkolny dla dziewczynki powinien być lekki, aby nie obciążał zanadto dziecka. Ważne, aby był solidnie uszyty z mocnego, wodoodpornego materiału. Dzięki temu nie zniszczy się zbyt szybko i nie przemięknie podczas opadów. Plecak dla dziewczynki powinien mieć sztywne dno, aby podręczniki i zeszyty nie niszczyły się podczas noszenia. Dobrze byłoby, gdyby miał lekki aluminiowy stelaż, który odciąży kręgosłup dziecka. Taki stelaż, obszyty solidnie materiałem, jest niewyczuwalny dla ciała. Pamiętajmy, że dzieci w wieku szkolnym szybko rosną i niestety, łatwo powstają wtedy wady postawy. Dobrze wykonany plecak utrzymuje plecy ucznia w prawidłowej pozycji i zapobiega skoliozom kręgosłupa. Plecak powinien być dopasowany do wzrostu ucznia. Plecak szkolny nie powinien być szerszy, niż ramiona ucznia, górna część nie powinna wystawać poza linię barków, a dół plecaka nie powinien znajdować się poniżej linii bioder. Plecak dla młodszych uczniów nie powinien ważyć więcej, niż 1200 gramów, a dla starszych nie więcej, niż 1400 gramów. Plecak wypełniony przyborami szkolnymi, nie powinien przekraczać 10% wagi dziecka.

Plecak szkolny dla dziewczynki powinien mieć co najmniej dwie duże przegrody na podręczniki i zeszyty. Niezbędnych jest także kilka mniejszych, bocznych kieszeni, które wykorzystuje się do noszenia drugiego śniadania, butelki z piciem, piórnika, tabletu, klucze, telefonu czy portmonetki.
Plecak dla dziewczynki zazwyczaj jest uszyty z materiału w kolorowe, graficzne lub kwiatowe wzory. Może też być wykonany z kilku kawałków płótna w różnych kolorach. Młodsza dziewczynka polubi plecak z wizerunkiem ulubionego bohatera kreskówki, Frozen lub My Little Pony. Dużym powodzeniem cieszą się różowe plecaki z Barbie, lub z podobiznami różnych zwierząt. Nastolatki zwykle wybierają plecaki ze wzorem graficznym lub w jednolitym kolorze z widocznym logo znanej marki.
Dobry plecak szkolny dla dziewczynki powinien mieć szerokie, regulowane szelki, które nie uciskają ramion. Ważne są także światła odblaskowe, dzięki którym uczennica będzie widoczna na ulicy.
Rynek przyborów szkolnych oferuje także plecaki podobne do walizek podróżnych. Wyposażone są w uchwyt i kółka. Taki plecak uczeń ciągnie za sobą po ulicy. Plecak na kółkach sprawdzi się, jeśli droga do szkoły jest krótka i niewyboista, a zajęcia szkolne odbywają się na parterze.

Jak wybrać plecak, aby spodobał się uczniowi?

Pamiętajmy, aby nie wybierać plecaka samodzielnie bez obecności dziecka. To uczeń powinien mieć decydujący głos przy wyborze plecaka, bo to on go będzie nosił. Plecak powinien podobać się dziecku. W przypadku nastolatków podatnych na opinie rówieśników, bardzo ważne jest, aby plecak był modny i pasował do stylu właściciela. Dla nas rodziców powinna być najważniejsza odpowiednia jakość wykonania. Nie sprzeciwiajmy się jednak, gdy nasza pociecha upiera się, aby zakupić najnowszy hit mody. Uczeń, który nie lubi swojego plecaka, będzie go nosił niedbale, niechlujnie na jednym ramieniu albo będzie nim rzucał po podłodze.

Podsumowując, wymieniamy cechy porządnego plecaka dla dziewczynki:

  1. Lekki, dopasowany do wzrostu uczennicy, powinien mieć usztywniane dno i tylną część, dotykająca pleców.
  2. Solidne wykonanie z mocnego, nieprzemakalnego materiału.
  3. Kilka przegródek na książki i kieszenie boczne.
  4. Szerokie szelki na ramionach i światła odblaskowe.
  5. Powinien podobać się uczniowi, aby chętnie go nosił.

Każdy z nas ma inny gust i inne potrzeby. Każde dziecko wybierze inny model, zgodny ze swoimi upodobaniami. Na szczęście wybór mamy olbrzymi i każdy może znaleźć plecak dla siebie.