Zabawki edukacyjne do nauki czytania

Zabawki edukacyjne do nauki czytania

Dzieci, które dostają od rodziców szanse na wcześniejsze nauczenie się literek i poznanie alfabetu zaczynają szybciej czytać, a tym samym również wcześniej rozwijają swoją wyobraźnię i samodzielnie poznają otaczający ich świat. Nastaje moment kiedy jako rodzic przestajemy czytać bajki i opowieści naszym dzieciom i wtedy zaczyna się etap kiedy zadaniem jest wskazanie dziecku odpowiedniej książki. Książki które zaciekawią, nauczą a także te które mają odpowiednie wartości przekazywane przez morały.

Zabawki edukacyjne – co to jest?

Zabawki edukacyjne służące do nauki czytania to jeden z rodzajów, tzw. gier edukacyjnych. Za zadanie mają nauczyć dzieci alfabetu i czytania a także zachęcić maluchy by chętnie sięgały po książki w przyszłości. Zabawki edukacyjne do nauki czytania dla najmłodszych są skonstruowane w taki sposób by poprawiały ich dotychczas zdobyte umiejętności. Oprócz walorów czysto rozrywkowych, zabawki edukacyjne stymulują rozwój użytkowników czyli naszych dzieci. Zabawki i gry dydaktyczne to bardzo popularne narzędzie dydaktyczne, cenione za niezwykłą skuteczność i za uatrakcyjnienie procesu jakim jest nauka we wczesnych latach. Dodatkowym plusem jest to, że oprócz spełniania podstawowej funkcji, mianowicie edukacji- są dodatkowo formą rozrywki dla dziecka, a przy tym dzięki pozytywnym doznaniom odczuwanym przy zabawie takimi narzędziami dydaktycznymi, pobudza mózg do rozwoju i dalszej pracy.

Oto kilka zabawek, które zajmują pierwsze miejsca w rankingach najczęściej wybieranych.

  • Ponieważ czytanie musi poprzedzić poznanie alfabetu, na początek warto kupić dziecku układankę z alfabetem, gdzie zadaniem dziecka jet dopasowywanie elementów w kształcie literek do wydrążonych kształtów, oczywiście w odpowiedniej kolejności. To nauka alfabetu, pomagająca dokładnie pokazać z czego złożony jest dany układ literek poprzez dotyk dziecko uczy się kształtu danej literki a przy tym może je wymawiać co dodatkowo pobudzi chęć nauki. Jest to jeden z pierwszych etapów, który doskonale przygotowuje dzieci nie tylko do czytania ale i pisania, a przy tym doskonała zabawa gdyż najczęściej zabawki są kolorowe i drewniane.
  • Kolejną z ciekawych bardzo edukacyjnych zabawek która wspomoże naukę czytania oraz pisania są drewniane lub plastikowe szablony do pisania. Kiedy zaczyna się przygoda z kredkami lub innymi pisakami dzieci chętnie po nie sięgają ponieważ jest to coś nowego, warto więc zaopatrzeć dziecko w taki szablon który pokaże jak pisać pojedyncze literki czy później pierwsze wyrazy. Taki szablon to ciekawe ćwiczenia nie tylko do nauki czytania ale także dla ćwiczenia sprawności małych rączek naszych maluchów.
  • Oczywiscie bardzo ciekawym produktem są różnego rodzaje książeczki które ilustrują literkę wraz ze zwierzątkiem, przedmiotem, roślinką która zaczyna sie lub kojarzy z daną literką.
  • Alfabet w formie puzzli, to zabawka idealna, ma nie tylko zastosowanie ułatwiające naukę czytania ale przez super zabawę uczy także innych umiejętności takich jak koncentracja,myślenie i spostrzegawczość, którą mają szansę nabyć przy układaniu puzzli. Oczywiście takie puzzle dla najmłodszych okraszone są nie tylko literami, które de facto najważniejsze ale zazwyczaj są one w pięknych kolorach, lub z miłymi buziami zwierzątek.
  • Klocki z alfabetem, klocki z literkami to nie odkrycie XXI wieku, towarzyszą nam od pokoleń i spełniają swoją role doskonale w 100%. Klocki rozwijają wiele aspektów, od nauki literek i przy tym tworzeniu pierwszych słówek po sprawność manualną dzieci.
  • W zestawieniu warto przedstawić zabawkę w postaci pudełka magnetycznego, w środku znajdziemy magnesy z literkami w kształcie kwadracików lub o innych kształtach a wierzch pudełka służy za ściankę magnetyczną, na której jest możliwość tworzenia wyrazów z literek lub krótkich zdania a przy tym dzieci uczą się czytać.
  • Z nowości innowacyjnym pomysłem okazały się sławne literki do lampek Lightbox. Z dołączonych literek dzieci mają możliwość układania słów i haseł jakie tylko przyjdą im na myśl. elementy można układać również na płaskich powierzchniach gdzie swobodnie można nimi operować i przesuwać.
  • Ostatnią zabawką w rankingu najczęściej kupowanych i najlepiej ocenianych są stempelki oczywiście z alfabetem. Dzieci poprzez zabawę uczą się alfabetu, maczając w tuszu dany element odbija go na kartce bądź innym dozwolonym miejscu. Stemple zazwyczaj są urozmaicone w jakieś ciekawe kształty lub zwierzątka które wplecione są w kształt literki.