zabawy z dzieckiem

Jesienne zabawy z dzieckiem – jak wykorzystać tę porę roku?

Coraz krótsze jesienne dni i coraz niższe temperatury sprawiają, że mniej przebywamy na zewnątrz. Dzieci zaczynają spędzać więcej czasu w domu, dlatego tak ważne jest, aby urozmaicić im ten okres oraz wykorzystując korzystną aurę i promienie jesiennego słońca, spędzać możliwie dużo czasu na świeżym powietrzu budując tym samym ich odporność tak ważną w nadchodzącej zimie. Jesienne zabawy z dzieckiem mogą być ciekawe, a jesienne wieczory magiczne. Zaplanujcie więc swoją kreatywną jesień z dzieckiem.

Jak wykorzystać coraz krótsze jesienne dni na świeżym powietrzu? 

Jesienny spacer może polegać na poszukiwania skarbów jesieni. Zorganizujcie ekspedycję w celu znalezienia jej śladów. Możecie połączyć tę wyprawę z dokarmianiem zwierząt, możecie podrzucić orzechy wiewiórkom w parku i przyglądać się jak je potem odnajdują. Piękne kasztany, jarzębina czy rude liście klonu będą cennym znaleziskiem. Później posłużą do tworzenia jesiennych kompozycji w domowym zaciszu, a zabawa z dzieckiem będzie okazją do rozwijania jego kreatywności.

Jak wykorzystać jesienne skarby?

Spędźcie deszczowe, jesienne wieczory na tworzeniu jesiennych kompozycji z kolorowych liści, owoców jarzębiny czy głogu. Czerwone owoce jarzębiny są idealne do tworzenia pięknych jesiennych korali. Zbudujcie osadę kasztanowych ludków lub napiszcie scenariusz bajki, w której będą one grały główne role. Zróbcie łóżeczka dla kasztanowych dzieci z rolek po papierze toaletowym.

Jesienne wieczory w domu nie muszą być nudne

Długie wieczory w domu pozwolą zbliżyć się do siebie członków rodziny. Możecie wtedy robić razem to, na co zazwyczaj nie macie czasu. Doskonale sprawdzą się gry planszowe, gra w karty czy układanie puzzli.  Zaproście dziadków do zabawy z dziećmi przygotowując dla nich bilety do  teatru cieni , lub na wieczór filmowy z domowym popcornem.

Jesienne gotowanie źródłem pozytywnej energii

Zabawy z dzieckiem mogą rozwijać nie tylko kreatywność, ale też praktyczne umiejętności. Wykorzystaj jesień, aby razem ugotować zupę z dyni lub też usmażyć racuchy z jabłkami i cynamonem. Smażenie naleśników i nauka podrzucania ich jak najwyżej mogą być doskonałą okazją do śmiechu. Kuchnia wypełni się zapachami pysznego jedzenia oraz dobrą energią. Dla młodszych dzieci doskonałą alternatywą będą zabawkowe kuchnie Smoby. Maluch nabierze wprawy i będzie ciekawy, by pomagać mamie w kuchni.

Wspólne czytanie

Zazwyczaj gdy na dworze ciepło zapominamy o naszej biblioteczce, która kurzy się latem, aby właśnie jesienią o sobie przypomnieć. Przeczytajcie książki, które czekały na to od zeszłej wiosny. Przypomnijcie sobie przygody swych ulubionych bohaterów, siedząc z kubkiem ciepłej herbaty pod ulubionym kocykiem. Popuśćcie wodze fantazji i wymyślajcie alternatywne zakończenia znanych historii.

Jesienne ładowanie akumulatorów

Jak widać, jesienne dni nie muszą być długie i nudne, a w miejsce nostalgii mogą nieść radość i uśmiech. Zamiast spędzać czas przed ekranem telewizora lub komputera wykorzystaj ten czas na zabawy z dzieckiem, które pozwolą Wam naładować się pozytywnie przed nadchodzącą zimą i zacieśnią rodzinne więzi. Wykorzystajcie więc jesienne wieczory jak i każdy słoneczny dzień, aby zatrzymać jesień na dużej. Można również poświęcić ten czas na zapoznanie się z pasjami dziecka. To pozwoli na dokładny reserach pod kątem odpowiednich prezentów na nadchodzące święta. Czas oczekiwania wielu pociechom umilić może kalendarz adwentowy LEGO.