Kącik niemowlaka w sypialni – jak stworzyć przytulną przestrzeń

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny wiąże się z koniecznością zaaranżowania odpowiedniej dla dziecka przestrzeni. Decydując się na stworzenie kącika dla niemowlaka, musimy pamiętać, by był on nie tylko praktyczny, ale i przytulny oraz przyjazny dla malucha. Jak więc urządzić miłe i funkcjonalne miejsce dla malucha w naszej sypialni?

Kącik niemowlaka w sypialni – dlaczego warto?

Nocne wstawanie to codzienność świeżo upieczonych rodziców. Jeżeli maluszek znajduje się z nami w sypialni, jesteśmy w stanie szybko zaspokoić jego potrzebę bliskości. Zmiana pieluchy, czy karmienie też będzie łatwiejsze, jeżeli nie będziemy musieli iść do innego pokoju. Wszystkie niezbędne akcesoria będziemy mieć pod ręką.

Gdzie postawić łóżeczko dla niemowlaka?

Łóżeczko powinniśmy ustawić tak, by mieć dziecko na oku. Należy pamiętać też o tym, żeby ustawić je z dala od okna i grzejnika, tak aby maluszek nie był narażony ani na przeciągi, ani na przegrzanie. Łóżeczko warto ustawić tak, by obok było jeszcze miejsce na przewijak lub organizer, w którym przechowywać będziemy niezbędne do opieki i pielęgnacji akcesoria.

Niezbędne wyposażenie

Kącik dla niemowlaka w sypialni powinien być wyposażony nie tylko w łóżeczko, ale także miejsce do przechowywania. Będziemy stanowił ułatwienie w trzymaniu pieluchy, kosmetyki, ubranka na zmianę i pościel. Dobrze jest też obok łóżeczka postawić przewijak, który ułatwi nam codzienną pielęgnację. Jeżeli pozwalają nam na to rozmiary sypialni i ilość przestrzeni do zagospodarowania, możemy przy łóżeczku postawić wygodny fotel, na którym będziemy mogli usiąść np. podczas karmienia.

Jak ocieplić kącik niemowlaka w sypialni dodatkami?

Jeżeli udało nam się zaaranżować funkcjonalną przestrzeń, musimy też postarać się, by była ona przyjemna w odbiorze dla małego użytkownika. Kącik dla niemowlaka musi więc być nie tylko użyteczny, ale i przytulny. Aby stworzyć przyjemny klimat, możemy użyć tkanin i dekoracji. Mięciutki i ciepły kocyk, czy skupiające wzrok maluszka wiszące na ścianie materiałowe ozdoby to ciekawy sposób na ocieplenie kącika. Oprócz tego warto wybrać pasującą do wnętrza pościel, czy akcesoria dostosowane do potrzeb dziecka np. w postaci śpiworka lub rożka. Warto zadbać by zawsze mieć pod ręką parę zabawek dla malucha, które zajmą mu chwilę bądź go uspokoją. Dobrym pomysłem będą przyjazne dziecku postacie, takie jak zabawki Smerfy czy Muminki.

Oświetlenie też jest ważne Dobrze dobrane oświetlenie, to coś, w co musi być wyposażony każdy kącik dla niemowlaka w sypialni. Warto zastanowić się nad oświetleniem punktowym w postaci małej lampki czy wiszącego nad łóżeczkiem kinkietu. Ułatwi poruszanie się przy łóżeczku, tworząc jednocześnie przyjemny klimat. Światło powinno mieć ciepłą barwę i nie może być skierowane bezpośrednio na dziecko.