Zabawa dla dzieci — pomysły na spędzenie czasu z dzieckiem

W dobie komputerów i ogólnej cyfryzacji najprostszym rozwiązaniem, aby zadowolić dzieci, wydawałoby się wręczenie telefonu z ulubioną grą lub włączenie telewizora z niekończącymi się bajkami. Jeśli chcemy jednak zadbać o prawidłowy rozwój naszych pociech, idealnie może sprawdzić się zabawa dla dzieci wprowadzona do codziennego życia. Sprawdź jakie gry i zabawy są dobrym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem. 

Zabawa dla dzieci w domu 

Żeby miło spędzić czas z dziećmi, wcale nie trzeba wybierać się do największych parków rozrywki w okolicy. Czasami wystarczą chęci i odrobina kreatywności. W domu i mieszkaniu, ze względu na niewielką ilość dostępnego miejsca czy sąsiadów, często odpada nam większość zabaw ruchowych. Nie znaczy to jednak, że zabawa domu nie może być ekscytująca. 

Jeśli wraz z dziećmi posiadamy choć trochę duszy artystycznej, do świetnej zabawy potrzeba niewiele. Kilka kartek papieru, farbki, lub nawet zwykłe kredki i mazaki wystarczą, aby mieć ciekawe zajęcie. Poza standardowym malowaniem czego dusza zapragnie, możemy również wdrożyć tu element gry i rywalizacji. Zabawa w kalambury świetnie się sprawdza nawet u najmłodszych. Również gra w popularnego „wisielca” przyniesie wiele frajdy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Ostatnimi czasy do łask wracają również najpopularniejsze gry planszowe – szachy oraz warcaby magnetyczne. Pozwalają one nie tylko miło spędzić czas, ale także doskonale rozwijają nasze umiejętności logicznego i strategicznego myślenia. Scrabble, Monopoly, Jenga, 5 sekund, czy najprostszy chińczyk będą równie udaną zabawą dla dzieci. Wzbudzą zainteresowanie szczególnie dla tych trochę starszych, mogących zrozumieć bardziej skomplikowane zasady. 

Jeśli natomiast chcemy się zrelaksować i spędzić czas z dziećmi w spokojniejszy sposób, dobrym rozwiązaniem będzie na pewno układanie puzzli. Wybór jest ogromny, pozwala wybrać tematykę, którą nasze pociechy uwielbiają. Dużą popularność zdobywają puzzle 3D z motywem Harrego Pottera https://ksiazkowo.com/oferty/puzzle-3d-harry-potter lub składanie klocków Lego z ulubionego uniwersum, jak np. Lego Star Wars. 

Ciekawe aktywności dla dzieci poza domem 

Aktywności dla dzieci na świeżym powietrzu jest cała masa i w zasadzie ogranicza nas tu tylko nasza wyobraźnia. Do najpopularniejszych gier i zabaw, również z naszego dzieciństwa, należą: 

  • zabawa w chowanego 
  • berek 
  • gra w klasy 
  • gra w gumę 
  • puszczanie latawców 
  • puszczanie baniek 
  • budowanie bazy. 

Te i wiele innych gier nie wymagają całej gromady ludzi i z powodzeniem możemy bawić się w ten sposób nawet we dwójkę. Każda zabawa dla dzieci może być urozmaicona, wystarczy tylko dodać nowe reguły i zasady, które uczynią grę jeszcze ciekawszą. 

Spacer lub wycieczka rowerowa będzie równie świetną formą spędzenia wolnego czasu. Aktywności na świeżym powietrzu przynoszą wiele pozytywnych efektów, a dodatkowo zapewniają naszym dzieciom sporo frajdy. Wycieczkę taką możemy zakończyć np. piknikiem lub ogniskiem, które dodatkowo umili wspólnie spędzony czas. 

Aquapark, jeśli taki znajduje się w naszym pobliżu, także będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Liczne atrakcje jak np. baseny, zjeżdżalnie, jacuzzi czy sauny, przyniosą wiele godzin zabawy i przy tym pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i sprawność fizyczną. 

Jeśli natomiast mamy do czynienia z okresem zimowy, wtedy świetną opcją będzie wybranie się z dziećmi sanki lub np. wspólne lepienie bałwana. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego ani dużej ilości śniegu, ani nawet specjalnie wysokiej górki do zjeżdżania. Wystarczy chwila pracy, aby usypać zaspę, która urozmaici nawet najprostszą trasę.