Jak zrobić zabawki sensoryczne

Jak zrobić zabawki sensoryczne?

Pobudzające zmysły zabawki sensoryczne pozytywnie wpływają na rozwój integracji sensorycznej u dziecka, pomagając mu na spokojne i bezpieczne odkrywanie otaczającego go świata. Najczęściej do ich przygotowania wystarczy chwila wolnego czasu i kilka prostych przedmiotów. Jeśli nie masz pomysłu, jak zrobić zabawki sensoryczne w domu, poniżej znajdziesz kilka inspiracji.

Zabawka sensoryczna dla maluszka

Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą zabawki z materiału, które są łatwe w praniu, bezpieczne i elastyczne. Do ich uszycia wystarczy bawełniana tkanina oraz tasiemki i metki. Najprostszy kształt to oczywiście kwadrat uszyty z czterech mniejszych kwadratów o kontrastowych wzorach. Na brzegach wystarczy wszyć w równych odstępach tasiemki lub metki, które przyciągnął uwagę maluszka i pozwolą na ćwiczenie paluszków. Bardziej zaawansowane w szyciu mamy mogą stworzyć wypełnione gąbką lub szeleszczącą folią sześciany, w których można ukryć także małe dzwoneczki. Jeżeli jednak szycie nie jest naszą mocną stroną, wystarczy przywiązać kolorowe tasiemki do drewnianego, gładko oszlifowanego kółka.

Proste pomysły na zabawę

Starszym dzieciom można przygotować zestaw podobnych przedmiotów, które różnią się między sobą wypełnieniem. Oto kilka prostych pomysłów:

  • plastikowe butelki – można wypełnić je wodą z dodatkiem łyżki oleju i barwnika, kolorowymi żelowymi kulkami lub gumkami, a także brokatem i cekinami. Swobodne przemieszczanie się zawartości butelek to przyjemna zabawa, która rozwija zdolność obserwacji i umiejętność skupiania uwagi.
  • gniotki – do kolorowych balonów wsypujemy mąkę ziemniaczaną, kaszę, ryż, groch lub fasolę. Końcówkę balona dokładnie zawiązujemy. Ta prosta zabawka pomaga rozwijać dotyk, wyobraźnię i ćwiczyć zręczność. Gniotki wypełnione mąką ziemniaczaną pozwalają się kształtować, dzięki czemu jest to ciekawa zabawka także dla starszych dzieci.
  • torebki strunowe – wypełnione kilkoma kolorami farb w bezpiecznych warunkach ułatwiają dzieciom poznawanie i mieszanie barw. Jeżeli farby zastąpimy kolorowym żelem do włosów i wrzucimy do torebki kilka drobnych przedmiotów o różnych kształtach oraz świecące cekiny lub brokat, otrzymamy zabawkę stymulującą także dotyk.

Tablica sensoryczna

Ta bardzo prosta i pomysłowa zabawka sensoryczna jest łatwa w przygotowaniu i można ją dostosować do wieku dziecka. Jej bazą jest drewniana tablica, na przykład ze sklejki, koniecznie o gładkich krawędziach, aby dziecko mogło bezpiecznie się nią bawić. Maluszki zadowolą się przyklejonymi kwadratami o różnych fakturach, kolorowymi tasiemkami, kamykami i pomponami. Do przygotowania kwadratów można wykorzystać nie tylko ciekawe materiały, jak aksamit, ale także kawałki sztucznej trawy, gąbki, wykładziny, tektury falistej czy opakowań po jajkach. Ważne jest, aby każdy element był trwale zamocowany i nie stanowił zagrożenia dla dziecka. Dla starszych dzieci, które potrzebują więcej bodźców, można skonstruować tablicę, na której zamontowane będą proste przedmioty z metalu i plastiku. Najwięcej zabawy dostarczą zasuwki z łańcuchem, kłódki, stary pilot do telewizora, lusterka, dzwonki do roweru, magnesy, a nawet włączniki światła i suwaki z pasmanterii. Odkrywanie poszczególnych elementów tablicy jest inspirującą zabawą, która w prosty sposób pomaga ćwiczyć zręczność i skupienie uwagi.

Sensoryczny plac zabaw

Jeżeli nasze dziecko polubi odkrywanie faktur i stanów skupienia, można od czasu do czasu zafundować mu domowe zajęcia sensoryczne, które będą nie tylko znakomitym placem zabaw, ale także pomogą stymulować rozwój zmysłów i poznawanie świata. Przestrzeń do zabawy wystarczy zabezpieczyć folią malarską, na której dziecko będzie mogło swobodnie eksperymentować. Do zabawy można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj substancji: wodę, piasek kinetyczny, masę solną, ugotowany z barwnikami spożywczymi ryż lub makaron, kolorowe galaretki, mąkę, szyszki, fasolę, groch, orzechy włoskie w łupinach, domowej roboty glutki, a także kulki żelowe. Dotykanie, mieszanie, przesypywanie i łączenie różnych stanów skupienia, a przede wszystkim zgoda na edukacyjny bałagan, dostarczą dziecku wielu wrażeń i pozytywnie wpłyną na jego rozwój.