Jak zrobić zabawki z surowców wtórnych

Jak zrobić zabawki z surowców wtórnych?

Nic nie sprawia dzieciom takiej przyjemności jak zabawki. Rozsądny rodzic może to wykorzystać także w celu poprawienia relacji. W jaki sposób? Poprzez wspólne ich robienie. W czasie nacisku ekologicznego wspaniałym pomysłem są zabawki z surowców wtórnych. Można je zrobić ze starych butelek, kartonów, korków po butelkach i wielu innych.

Eko samochodziki

Praktycznie każdy mały chłopiec uwielbia bawić się samochodami. Zrobienie malutkiego pojazdu jest wyjątkowo proste. Potrzebne do tego są:

  • rolki pozostałe po papierze toaletowym,
  • farba (mogą być zwykłe plakatówki),
  • słomki,
  • duże nakrętki, np. po sokach,
  • wykałaczki,
  • nożyczki lub nożyk do papieru.

Cała zabawa rozpoczyna się od pomalowania rolek po papierze. Najlepiej wszystkie pomalować na inne kolory. Po wyschnięciu farby można wziąć się oczywiście za koła. Za pomocą wykałaczki należy zrobić otwory w rolce papieru na takiej wysokości, aby koła dotykały do podłogi. Następnie obcinamy słomkę tak, aby zmieściła się do wnętrza rolki i wkładamy w nią wykałaczkę. Powtarzamy to 2 razy na obu końcach. Teraz bierzemy nakrętki po napojach, najlsr4epiej w tym samym kolorze, ewentualnie je także można pomalować. Nabijamy je na oba końce wykałaczki i ewentualnie można stępić wystające jej końcówki. Ostatnim elementem jest zrobienie miejsca na kierowcę. Wystarczy za pomocą nożyczek wyciąć kwadrat i włożyć tam jakąś małą zabawkę. Ładnie wygląda naklejenie numerków na początku samochodu, wygląda to wtedy jakby naprawdę się ścigały.

Skoro zrobione zostały pojazdy, można także zrobić sam tor wyścigowy. Można zrobić go osobiście, albo po prostu kupić. Najprostszy tor można zrobić z kartek papieru i mazaku. Nie jest to coś co trzeba tłumaczyć, ale można go zakończyć przez zbudowanie garażu. Można je zrobić z pudełka po butach. Za pomocą mazaków można zaznaczyć miejsca parkingowe, przykrywka zaś może posłużyć jako wjazd. Inny model, w którym zmieszczą się jedynie małe autka może posłużyć także do zachowania porządku. Do wykonania go potrzebne będzie stare pudełko po butach i mazaki i rolki po papierze toaletowym. Zamiast pudełka można wykorzystać drewnianą skrzynkę i rolki po papierowych ręcznikach. Wystarczy je poprzyklejać do siebie i do pudełka. Nie jest to nic trudnego, a taka zabawka z surowców wtórnych pomaga także dzieciom nauczyć się porządku.

A może coś z butelki?

Jak zrobić zabawki z surowców wtórnych, z wykorzystaniem butelek po jogurcie? Istnieje cała masa możliwości i warto posłużyć się szczególnie dziecięcą wyobraźnią.

  1. Najłatwiejsza zabawka to – bałwanek. Jedyne co jest do niego potrzebne to papier kolorowy. Ponieważ takie butelki zawsze są białe, wystarczy za pomocą nawet zwykłego kleju przykleić oczy, nos, guziki oraz szalik i pierwsza zabawka gotowa. Najlepsze w takim bałwanku jest możliwość wykorzystania go także jako pojemnik na ołówki.
  2. Słodkie pieski – wykorzystać można bibułę, oczywiście plastikowe butelki, kartki techniczne najlepiej kolorowe i pluszowe kulki. Butelkę można pomalować farbą, ale najlepiej jest ją owinąć bibułą. Klejem albo pinezkami można przyczepić wycięte zawczasu uszy z kartek technicznych, oraz ogon. Pluszowe kulki po dwie z każdej strony będą pełniły funkcję nóg. Ostatni element czyli oczy można albo kupić gotowe w pasmanterii, albo samemu narysować oraz wyciąć.
  3. Furbii – wymaga małej butelki z zaokrągloną górą, ręcznika jednorazowego, bibuły, papieru kolorowego, kleju oraz nożyczek. Najpierw wycinamy środek butelki, tak aby wydobyć tą zaokrągloną część. Odcinamy szyjkę i łączymy górę z dołem. Konstrukcję tę sklejamy i zwijamy w ręcznik jednorazowy. Górę skręcamy i wkładamy w dziurę po szyjce, a dół przyklejamy. Teraz robimy to samo z bibułą. Futerko robimy poprzez wzięcie kolejnej bibuły tego samego koloru i nacinamy w tzw. frędzelki. Przyklejamy je tak aby utworzyły futerko i dmuchamy na nie od spodu. Teraz wystarczy