Tradycyjny plecak szkolny kontra plecak na kółkach

Tradycyjny plecak szkolny kontra plecak na kółkach

Kiedy rozpoczynamy przygotowania do szkoły naszego dziecka zwykle dostajemy od wychowawcy listę wymaganych podręczników, ćwiczeń, a nawet wytyczne co do grubości zeszytów. Jednakże jedna z najważniejszych decyzji, a mianowicie wybór plecaka do szkoły nadal pozostaje w naszych rękach. Warto tu nadmienić, ze nie chodzi o wybór koloru czy marki a wybór pomiędzy plecakiem tradycyjnym a plecakiem na kółkach. Jest to opcja, która pojawiła się na rynku kilka lat temu i zyskała tak wielu przeciwników jak i zwolenników. Obecny rynek jest nasycony możliwościami wyboru, najlepiej więc rozpocząć poszukiwania idealnego plecaka do szkoły już kilka tygodni przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Wybierając plecak do szkoły należy się kierować kilkoma zasadami. Po pierwsze powinien on być dopasowany do wieku naszego dziecka, a także posiadać możliwość regulacji szelek. Wybierając tradycyjny plecak szkolny powinien on także posiadać odpowiednie usztywnienia na plech aby dziecko nie odczuwało dyskomfortu. Taki dyskomfort może się pojawić kiedy plecak szkolny nie ma usztywnienia, a dziecko nosi na przykład książki lub zeszyty w twardej oprawie. Inną ważną i wymaganą cechą jest to, aby plecak posiadał wypukłość na odcinku lędźwiowym, dzięki temu nasza pociecha nie odczuje nadmiernej ciężaru. Oczywiści plecaki tradycyjne oferują również inne możliwości, takie jak plecaki z dużą ilością kieszeni. Producenci twierdzą, że plecaki z wieloma kieszeniami pozwolą wyrobić u naszego dziecka nawyk segregowania i porządkowania. Brzmi ciekawie – a więc jest to również szczegół, na który należy zwrócić uwagę. Taki nadmiar zasad i wytycznych może przytłoczyć, jednak nie trzeba o nich pamiętać wybierając plecak z innej kategorii – a mianowicie: plecak na kółkach.

Rożne opcje placków na kółkach?

Obecnie na rynku wyróżniamy dwa rodzaje plecaków na kołach: tak zwany „roller” z wysuwana rączką oraz placek „all out”. Sprawdź plecaki dla dziewczynek.

Roller

Roller to plecak osadzony na dwóch dużych kółkach, przypominający klasyczną walizkę podróżną z wysuwaną rączką. Plecak ten posiada 2 duże kółka, które pozwalają na ciągnięcie go nawet po schodach. Plecaki te posiadają teleskopową rączkę a więc możemy ją regulować na rożne wysokości w zależności od wzrostu dziecka.

Plecak „all out”

Plecak all out to plecak z kółkami, który może służyć również jako plecach tradycyjny. Posiada on jednocześnie charakterystyczne cechy walizki czyli wysuwaną rączkę, kółka a jednocześnie szelki, które pozwolą używać go jako zwykłego plecaka szkolnego. Wybierając tę opcję należy zwrócić uwagę czy dana marka oferuje możliwość schowania szelek. Z doświadczenia wiem, że brak takiej możliwości spowoduje ich szybkie zabrudzenie ponieważ będą one ciągnięte przez dziecko po ziemi podczas użytkowania plecaka w formie walizki.

Jak podjąć decyzję?

Każdy z dostępnych na rynku plecaków szkolnych ma dobre i złe strony. Swego czasu pojawiły się głosy przeciwne wobec plecakom na kółkach, twierdząc że takie plecaki niszczą postawę dziecka ponieważ zazwyczaj ciągniemy go tylko jedna ręką. Obecnie ten argument jest nieaktualny wobec „rollerów’, które posiadają rączkę z szeroką, a więc taki plecak dziecko może ciągnąć obiema rękami. W świetle tych argumentów to plecak tradycyjny jest bardziej szkodliwy dla postawy naszych dzieci. Obecnie dzieci są zmuszone dźwigać codziennie kilkukilogramowy plecak. Codzienne przeciążanie kręgosłupa może negatywnie wpłynąć na postawę naszego dziecka w przyszłości, a co za tym idzie bóle kręgosłupa w dorosłym życiu. Jeśli jesteście jeszcze na etapie wyboru to warto wybrać plecak z kółkami, który jest funkcjonalny i zdrowy dla dziecka.