Zabawa plasteliną – rozwój umiejętności motorycznych

Każdy rodzic posiadający w domu małe dziecko dobrze wie, jak trudno zająć jego uwagę i zainteresować go na dłużej konkretną zabawką czy czynnością. Już roczne maluchy wykazują zainteresowanie kredkami, farbami czy plasteliną, dlatego od najwcześniejszych lat ich życia warto zapoznawać pociechy z takimi formami zabawy, rozwijając ich wyobraźnię i myślenie twórcze. Zabawa plasteliną stanowi doskonały przykład kreatywnego sposobu spędzania wolnego czasu z maluchem czy przedszkolakiem, więc sprawdź, jak możesz pozytywnie wpłynąć na rozwój swojej pociechy, sprawiając jej przy tym wiele frajdy i radości.

Sprawne rączki to podstawa!

Zabawy plasteliną w domu można rozpoczynać już z dzieckiem rocznym, dając mu do rączki wysokiej jakości, bezpieczne produkty, dzięki którym jego małe rączki staną się chwytliwe i odpowiednio przygotowane do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej i szkolnej. Ogromną zaletą zabaw plasteliną w domu jest rozwijanie motoryki małej dziecka, ćwiczenie sprawności rączek i paluszków, co znajdzie odzwierciedlenie w sprawnym chwytaniu przedmiotów i poprawnym trzymaniu kredek i przyborów szkolnych. Już samo ugniatanie plasteliny sprawia maluchom wiele radości i roczniakom taka zabawa w zupełności wystarczy dla rozwijania sprawności ich rączek. Można jeszcze dołączyć tworzenie kulek i turlanie ich po kartce, a także wspólne lepienie śmiesznych zwierzaków. Podczas zabaw plasteliną w domu, maluch nie tylko skupia się na tworzeniu rozmaitych kształtów, ale i uczy się wypowiadać pierwsze słowa, bowiem jego emocje są ogromne i buźka także zaczyna pracować.

Zabawa plasteliną z przedszkolakiem

Zabawa plastelina to bardzo wdzięczny czynność do wykonywania z młodszymi dziećmi, bowiem szybko nagrzewa się pod wpływem ciepła ich rączek, stając się plastyczna i bezproblemowa w użytkowaniu. Warto wprowadzać zabawy plasteliną w domu od najmłodszych lat pociechy, bo dzięki nim, maluch staje się bardziej twórczy, a jego uwaga, wyobraźnia i kreatywność doskonale się rozwijają. Wylepianie plasteliną kształtów na kartce papieru i rozgniatanie tej masy plastycznej, doskonale ćwiczy uwagę i koncentrację dziecka, sprawiając mu przy tym ogromną frajdę i satysfakcję. Dzieci uwielbiają takie zabawy plasteliną w domu, bo nie tylko pozostają w bliskim kontakcie z rodzicami, co jest dla nich szczególnie ważne, ale i nabywają wiele cennych umiejętności, a to jest zawsze powodem do ich dumy. Dzięki zabawom plasteliną, przedszkolaki mogą nauczyć się rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych, cyferek czy liter wystarczy, że ich kontury będą musiały ozdobić plastelinowymi kuleczkami, by skutecznie zaznajamiać się z ich nazwami. Zabawy z plasteliną w domu to doskonały sposób na wartościowe spędzenie wolnego czasu z maluszkiem i przedszkolakiem, bowiem wspaniale rozwijają one motorykę małą, ćwicząc kreatywność, cierpliwość i uwagę małego człowieka, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania w grupie szkolnej.