Jakie zabawki motoryczne dla 2 latka wybrać?

Istotnym warunkiem, dla prawidłowej sprawności fizycznej dziecka, jest odpowiedni rozwój motoryki, zarówno dużej jak i małej. Prawidłowy rozwój daje możliwość sprawnego poruszania całym ciałem. Motorykę dzielimy na dużą (ogólną sprawność ruchową) i małą (sprawność ruchów małych części ciała, zwłaszcza rąk). Oczywiście każde dziecko rozwija się we własnym tempie, warto jednak wiedzieć, w jakich okresach pojawiają się poszczególne umiejętności.  Dzięki temu można szybciej zwrócić uwagę na możliwe nieprawidłowości w rozwoju. Poniżej przedstawimy podstawowe umiejętności motoryczne dziecka w omawianym wieku, damy kilka propozycji, jak wspierać ten rozwój. Pokażemy często popełniane przez rodziców błędów, aby ich mieć możliwość uniknięcia ich. Jakie zabawki motoryczne wybrać?

Motoryka duża u 2 latka, jak jak ją wspierać?

Motoryka duża to ogólny rozwój fizyczny człowieka. To jego zdolność do poruszania całym ciałem. Wymaga koordynacji ruchów dużych części ciała. Dwulatek powinien samodzielnie, bez podpierania chodzić. W tym wieku dziecko potrafi też: biegać, skakać, wspinać się, pokonywać przeszkody. Potrafi wchodzić po schodach krokiem dostawnym. Aby wykształcać w maluchu te umiejętności, należy przede wszystkim zapewnić dziecku, jak najwięcej ruchu. Gra w piłkę to świetna zabawa ćwicząca koordynację ruchowo wzrokową. Warto zorganizować dziecku bramkę, aby trenowało celność rzutów. Dwulatki świetnie radzą sobie z jazdą na rowerku. Najlepszym wyborem będzie rowerek biegowy, ponieważ dzięki braku dodatkowych kół, dziecko może w naturalny sposób wyrobić umiejętność utrzymania równowagi. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, zbudujmy dziecku plac zabaw. Zjeżdżalnia, huśtawka, karuzela, drabinki czy bujaki. Korzystanie z nich ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny, a przy okazji jest fantastyczną zabawą. 

Jak wspierać motorykę małą?

Motoryka mała to przede wszystkim sprawność dłoni i palców. 2 letnie dziecko powinno już malować. Oczywiście na początku, to tylko zwykłe bazgrołki, ale liczy się umiejętność trzymania kredki, ćwiczenie mięśni paluszków. Możemy kupić specjalne kredki dla małych dzieci np. trójkątne albo tzw. kamyki. Dziecko może też wyklejać, fantastycznie sprawdzą się zwykłe naklejki. Przy pomocy rodzica, maluch może wycinać po linii używając specjalnych, bezpiecznych nożyczek. Aktywności takie jak: nawlekanie dużych koralików, wydzieranki, czy zabawa piaskiem kinetycznym na pewno poprawią sprawność manualną naszej pociechy.

Jakie zabawki motoryczne – czego unikać?

Kiedy idziemy na spacer, nie trzymajmy dziecka przez cały czas w wózku. Znajdźmy bezpieczne miejsce gdzie będzie mógł się wybiegać. Nie trzymajmy dziecka w kojcu dla jego bezpieczeństwa. Zamykanie go na małej powierzchni nie zaspakaja jego potrzeby doświadczeń. Unikajmy zabawek elektronicznych, grających i świecących one z pewnością nie wspierają rozwoju naszej pociechy.